Aktualności

Liczba wyświetleń: 82

Treść

Warto jeszcze wrócić do historycznego dla Przysietnicy wydarzenia. Chociaż Biblioteka działała już od początku roku, to oficjalne otwarcie miało miejsce 11 czerwca 2021 roku także jeszcze w warunkach reżimu sanitarnego, które nakładało pewne ramy uroczystości. Na uroczystość przybyło wielu znakomitych gości, m.in. wicedyrektor Instytutu Książki w Warszawie prof. Krzysztof Koehler, sekretarz województwa Wojciech Piech, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie Jerzy Woźniakiewicz, Marek Kwiatkowski Starosta Nowosądecki, Antoni Duda poseł na Sejm RP VIII kadencji z małżonką, Maria Sosin wieloletnia dyrektor starosądeckiej biblioteki, Edward Ciągło członek zarządu Powiatu Nowosądeckiego, Przewodniczący Rady Miejskiej w Starym Sączu Andrzej Stawiarski, radni rady miejskiej, pracownicy biblioteki, przedstawiciele architektów i wykonawców.

            Po przecięciu wstęgi wchodzącym do budynku gościom przygrywał nasz Zespół Bystro Kicora. Ks. Prałat Jan Wąchała uroczyście poświęcił Bibliotekę. Tomasz Wolak  występem artystycznym na fortepianie w sali audiowizualnej rozpoczął oficjalne spotkanie. Gospodarzami uroczystości była Monika Jackowicz-Nowak dyrektor starosądeckiej biblioteki oraz burmistrz Jacek Lelek.

            Nasi goście w swoich wystąpieniach wyrażali uznanie i podziw dla projektu nowej    Biblioteki – można śmiało powiedzieć, ,,że robi wrażenie”.

            Spośród wielu wypowiedzi tak znamienitych osobistości zapadł mi w pamięci głos dyrektora Jerzego Woźniakiewicza: Biblioteka jako ,,trzecie miejsce”. Koncepcja „trzeciego miejsca” została stworzona przez Ray’a Oldenburga, zdaniem którego życie każdego człowieka koncentruje się wokół trzech miejsc: domu, pracy i owego „trzeciego miejsca”. Dom to przestrzeń wspólnego funkcjonowania z najbliższymi osobami, miejsce najbardziej intymne, w którym czujemy się dobrze, bezpiecznie, pewnie. Praca stanowi miejsce realizacji ambicji zawodowych, pokonywania przeszkód i wyzwań. Natomiast „trzecie miejsce” to przestrzeń, w której spędzamy wolny czas i prowadzimy szeroko pojęte życie towarzyskie i społeczne, na neutralnym gruncie, gdzie w atmosferze wolnej od obowiązków domowych i zawodowych można spędzić miło czas, zrelaksować się, porozmawiać.

            Idea ta przerodziła się w realizację inwestycji rozwoju bibliotek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, Priorytet 2,,Infrastruktura Bibliotek 2016-2020” ze środków finansowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

            Starosądecka Biblioteka z okazji zakończenia inwestycji i uroczystego otwarcia filii  w Przysietnicy wydała promocyjny okolicznościowy folder, w którym w bardzo ciekawy sposób zachęca nas do odwiedzin: ,,Odwiedź nas otwieramy się dla Ciebie”.

            Każda biblioteka ma swój indywidualny charakter i wiele do zaoferowania. Daje możliwość spotkania z ciekawymi ludźmi i rozwijania pasji. Spotkanie z drugim człowiekiem ubogaca. Współczesna biblioteka to także miejsce spotkań, tych małych, ze znajomymi, z sąsiadami (przy kawie i książce lub filmie) oraz tych dużych, z autorami, artystami, podróżnikami – jednym słowem ludźmi z pasją. Każde takie spotkanie ma ogromną wartość. W bibliotekach co roku odbywa się wiele spotkań autorskich, koncertów lub prelekcji. Spotykają się w nich również członkowie klubów dyskusyjnych, klubów rodziców, czy wspólnot sąsiedzkich. Czytelnicy mają możliwość poznać siebie nawzajem, nawiązać nowe relacje i spędzić miło czas. Oferta warsztatowa także jest bardzo rozbudowana i inna dla każdej placówki (warsztaty rękodzielnicze, artystyczne, literackie, kodowanie i programowanie, robotyka itd.).

            Na zakończenie uroczystości w imieniu mieszkańców Przysietnicy gościom, przedstawicielom władz, instytucji dziękowali: Kazimierz Gizicki, Zofia Golonka, Jan Tokarczyk, Jerzy Sobczak, a panie ze Stowarzyszenia Górali Popradzkich przygotowały smaczny poczęstunek. (ZG)