Aktualności

Liczba wyświetleń: 204

Treść

Boże Ciało inaczej nazywane Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jest bardzo ważnym świętem dla całej katolickiej społeczności. W Polsce święto to swój początek zawdzięcza biskupowi Nankierowi, który po raz pierwszy wprowadził tę uroczystość w diecezji krakowskiej w 1320 roku.  Obchody Bożego Ciała ściśle wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po obszarze danej parafii. Procesja taka zatrzymuje się przy wcześniej przygotowanych czterech ołtarzach, przy których znajdują się fragmenty czterech Ewangelii. Jest to święto radosne, któremu towarzyszą dekoracje w rozmaitych kompozycjach barwnych, co nadaje mu jeszcze bardziej podniosły charakter.

            W tym roku w naszej parafii przygotowanie ołtarzy przypadło rejonowi IX, X, XI i XII. Rejon IX przygotował ołtarz na parkingu koło szkoły o tematyce Ducha Świętego. Rejon X koło biblioteki o tematyce Serca Jezusowego. Rejon XI koło budynku p. Dziunka o tematyce Matki Bożej. Rejon XII na placu przy Kościele o tematyce Eucharystycznej. Prace przy ołtarzach zgromadziły rodziny, stworzyły poczucie więzi i integracji we wspólnocie parafialnej. Najczęściej już w przeddzień święta wieczorem powstaje konstrukcja i większość dekoracji, natomiast wczesnym rankiem uzupełnia się dalszym wystrojem dodając kompozycje kwiatowe. Najczęstszym zmartwieniem jest pogoda, gdyż od dawien dawna zaobserwowano burze i deszcz w tych dniach. Trzeba więc ołtarz odpowiednio zabezpieczyć. Przy ołtarzach stawia się gałęzie brzozy. Tradycją jest zabieranie przez wiernych gałązek brzozowych, a nawet płatków kwiatów z ziemi po procesji. Dawniej wierzono, że mają one szczególną moc i chronią domostwa przed gradem, piorunami a nawet chorobami.

            W naszej parafii procesje i ołtarze na Boże Ciało są od początku jej powstania. Zmieniały się jej trasy i miejsca dla ołtarzy. Zmieniają się też wykonawcy, chociaż niektóre rodziny robią je od bardzo dawna. Procesja jest wielkim przeżyciem duchowym, łączy wspólnotę parafialną(ZG).