Aktualności

Liczba wyświetleń: 61

Treść

15 czerwca w zapełnionej sali kina ,,Sokół” w Starym Sączu odbył się uroczysty, jubileuszowy koncert, który zgromadził licznych gości, sympatyków folkloru oraz lokalną społeczność. Zespół regionalny prowadzony przez panią Monikę Florek z niezwykłą pasją, energią i wielkim sercem pielęgnuje dziedzictwo Górali Nadpopradzkich. ,,To wspólnota ludzi zakochanych w folklorze, którzy z oddaniem przekazują kulturę, tradycje przodków następnym pokoleniom”, o czym mogliśmy się przekonać oglądając ten niezwykły występ. Przyśpiewki, taniec, muzyka oraz wierne odzienie górali spod Starego Sącza – przysietnickich ,,Czarnych Górali” urzekały zgromadzoną publiczność. Ten niezwykły koncert był także 10 - letnią historią zespołu, przez który przewinęło się wiele osób. Starszych i młodszych, członków rodzin - rodziców i dzieci.

Jubileusz był także okazją do wyrażenia wdzięczności  wszystkim członkom zespołu, instruktorom, rodzicom i sympatykom, którzy wspierają tę cenną inicjatywę. Burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek zabierając głos wspomniał o działaniach Kazimierza Gizickiego przed 10-laty dążącego do utworzenia takiego zespołu. Wspólnie z przewodniczącym Rady Miasta Andrzejem Stawiarskim  uhonorowali panią Monikę Florek Odznaką Honorową Starego Sącza.  Dziękując całemu zespołowi powiedział: ,,Dziękuję zespołowi ,,Bystro Kicora” za niestrudzone kultywowanie dziedzictwa kulturowego, historycznego oraz za pasję, z jaką przekazujecie tę bezcenną spuściznę kolejnym pokoleniom. To dzięki Wam nasze lokalne tradycje są wciąż żywe, a mieszkańcy – zwłaszcza młodsi – mogą być dumni ze swoich korzeni” .

Kierownik Pani Monika Florek wiernie i rzetelnie przenosi elementy folkloru górali nadpopradzkich skupiska przysietnicko- barcickiego, którego podział zaproponował i opisał  etnograf Mieczysław Cholewa do pracy z zespołem. Dzięki temu nasze korzenie są wciąż żywe, możemy być dumni z naszych przodków. Ocalić od zapomnienia! Zespół Bystro Kicora staje się ambasadorem Przysietnicy!

Nie była to prosta i łatwa droga. Spotkania, liczne próby, zwątpienia, radość z odniesionych sukcesów towarzyszyły zespołowi przez dziesięć lat i motywowały do dalszej pracy. Zapiski wydarzeń pani Moniki (które nam udostępniła i które możemy poznać) pokazują tytanową pracę. Są jednocześnie dla członków zespołu przypomnieniem przebytej drogi, zapisem ich twórczej przygody, historii.

Dziękujemy „Bystro Kicora” za tą ogromną pracę,  każdy występ, za dumę, którą budzicie w nas i za to, że dzięki Wam nasze korzenie są wciąż żywe(ZG).

A to historia wydarzeń zespołu Bystro Kicora (zapiski pani Moniki Florek):

  1. pierwsze próby rozpoczęły się w marcu 2015 r., co ważne, były to próby taneczne i równocześnie kapeli, która grała instrumentach pożyczonych ze Stowarzyszenia Górale Karpat
  2. 2015 Warsztaty gry na trombicie – Edward Grucela
  3. 2016 SłowacJa warsztaty gry na
     instrumentach pasterskich
  4. 2016 II miejsce zdobyła Lidia Tomasiak w konkursie gry na instrumetach pasterskich „Wałasi ojce nasi”
  5. 2016 Pierwszy występ w strojach regionalnych występ na dzień BABCI I  dziadka
  6. 2017 występ dla zespołu „Urzeczeni” z Góry Kalwarii