Przejdź do treści
1
pr1
pr2
pr1211
Bystro Kicora – przedmurze nadpopradzkiej góralszczyzny
przysietnica1211
hhhhhhhh
wizja
Przejdź do stopki

Prezydentowe w Przysietnicy

Liczba wyświetleń: 75
Prezydentowe w Przysietnicy

Treść

Ten dzień przejdzie do historii Przysietnicy. Pierwsze Damy Polski i Węgier Agata Kornhauser–Duda i Zsuzsanna Nagy złożyły wizytę w przysietnickiej bibliotece. Pełne serdeczności spotkanie okraszone polonezem i czardaszem w wykonaniu dzieci na długo zapadanie w pamięci. Mamy nadzieję, że nie tylko pracownikom biblioteki i przedszkolakom, ale i Małżonkom Prezydentów. Trudno bowiem o sympatyczniejsze spotkanie z okazji Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej niż wspólne wykonanie z dziećmi wielkanocnych zajączków
i malowanie polskich i węgierskich flag.

Okazją do przyjazdu do Przysietnicy była oficjalna i pierwsza zagraniczna wizyta w Starym Sączu prezydenta Węgier Tamasa Sulyoka. Głowę węgierskiego państwa podejmował w Grodzie św. Kingi Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. W czasie gdy prezydenci brali udział w konferencji prasowej i rozmowach bilateralnych w Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu, ich małżonki odwiedziły filię Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Starym Sączu.

Pierwsze Damy powitał zastępca burmistrza Starego Sącza Kazimierz Gizicki i dyrektorka placówki Monika Jackowicz-Nowak. Prezydentowe z zainteresowaniem wysłuchały historii biblioteki i chętnie zwiedziły bibliotekę. Dyrektor biblioteki zaprezentowała czytelnię, stanowiska komputerowe, z których na co dzień korzystają goście biblioteki. Czytelnia charakteryzuje się otwartością, nowoczesnym wyglądem oraz komfortem pracy, na który zwróciła uwagę Pierwsza Dama.

- Bardzo się cieszę, że prowadzą Państwo tak dużo programów, które promują czytelnictwo, zwłaszcza wśród najmłodszych. Jest to niezwykle ważne dla rozwoju młodego człowieka – powiedziała Pierwsza Dama, zwracając się do dyrektor i pracowników placówki.

Jednocześnie Małżonka Prezydenta podziękowała dyrektor biblioteki za włączanie się placówki w akcje promujące czytelnictwo, w tym także ogólnopolskie. Wśród nich jest także „Narodowe Czytanie”, które udział bierze Para Prezydencka.

Z okazji Dnia Przyjaźni Polsko–Węgierskiej, przedszkolaki z Publicznego Przedszkola w Przysiętnicy zaprezentowały wspomniany na wstępnie pokaz artystyczny przygotowany specjalnie na tę okoliczność. Małżonka Prezydenta RP oraz Małżonka Prezydenta Węgier podziwiały dwie grupy przedszkolaków: „Misie” oraz „Pszczółki”. W części tanecznej dzieci zaprezentowały: węgierski czardasz oraz poloneza, a  w części śpiewanej piosenkę „Maszeruje wiosna”. Dziękując przedszkolakom za występ, Małżonka Prezydenta podkreśliła, że był on idealnym dopełnieniem obchodów Dnia Przyjaźni Polsko–Węgierskiej. Kulminacyjnym momentem wizyty było wspólne rękodzieło. Razem z przedszkolakami Pierwsze Damy wykonały wielkanocne zające i naprawdę trudno było oderwać Prezydentowe od tego zajęcia.

Pierwsze damy oczywiście wpisały się do księgi pamiątkowej biblioteki, nie mogło zabraknąć wspólnego zdjęcia, a w prezencie otrzymały piękne ceramiczne misy, lokalne rękodzieło wykonane przez Monikę Pychyrek w pracowni Artami w Starym Sączu i obrazy św. Kingi namalowane przez przedszkolaków.

(zdjęcia Rafał Kubik)