10 lecie Stowarzyszenia Górali Popradzkich w Przysietnicy
Treść
20 czerwca 2026 roku miały miejsce uroczyste obchody jubileuszu dziesięcioletniej działalności przysietnickiego Stowarzyszenia Górali Popradzkich w remizie strażackiej, gdzie Stowarzyszenie ma swoją siedzibę. Jubileusz zgromadził wielu gości, członków Stowarzyszenia, zespołów Czarnych Górali i Bystrej Kicory. Prezes Jolanta Łabuda powitała burmistrza gminy Stary Sącz Jacka Lelka, z-cę Kazimierza Gizickiego, radnych Bożenę Ogorzały i Jana Tokarczyka, naszych księży Jana Wąchałę i Adama Kardysia, pracowników Biblioteki na czele z dyrektorem Moniką Jackowicz-Nowak, z-cę dyrektora Szkoły w Przysietnicy Małgorzatą Jarząb, Monikę Florek, przewodniczącą Rady Seniorów Helenę Piętkę, przedstawicieli Stowarzyszeń i Kół Gospodyń z terenu gminy Stary Sącz, oraz sympatyków przybyłych na tę uroczystość.
Jak wspominał Kazimierz Gizicki Stowarzyszenie narodziło się spontanicznie, podczas licznych spotkań rodzin strażackich towarzyszących przy okazji różnych akcji kulturalnych. Powstał Komitet Organizacyjny w składzie Kazimierz Gizicki, Iwona Ogorzały, Agnieszka Olszowska, Lucyna Dorula, Ewa Gał. Formalnie zaistniał kiedy Śp. Mecenas Władysław Tokarczyk opracował statut i organizacyjnie pomógł w jego rejestracji, a nastąpiło to w 2016 roku. Utworzono władze Stowarzyszenia – Zarząd, w skład którego weszli: Iwona Ogorzały – prezes Zarządu, Agnieszka Olszowska – wiceprezes Zarządu, Bogumiła Ogorzały – skarbnik, Ewa Gał – sekretarz. Rozpoczął się też nabór członków. Od samego początku organizatorom przyświecała idea utworzenia organizacji skupiającej, integrującej mieszkańców, a zarazem nawiązującej do dawnych tradycji panujących w Przysietnicy. Zaczęto sięgać do archiwalnych materiałów, publikacji które stały się inspiracją do tworzenia planów działalności. Z biegiem czasu w ramach Stowarzyszenia powstał zespół Bystro Kicora, a przy okazji obchodów 750- lecia Przysietnicy zespół Górali Czarnych. Ten ostatni narodził się podczas prac Komitetu Organizacyjnego obchodów 750- lecia Przysietnicy z inicjatywy Kazimierza Gizickiego. Miał być tylko jednorazowym występem podczas uroczystej akademii a jego prężna działalność i nabór nowych członków zaowocowała wydaniem dwóch płyt zarejestrowanych w Starostwie Powiatowym. Czarni Górale prezentują utwory przekazywane z pokolenia na pokolenie ocalając od zapomnienia pieśni głęboko zakorzenione w tradycji i świadomości Przysietnicy. Zespół licznie występuje na terenie gminy i nie tylko – m.in. w Krynicy. Występował także na Słowacji z zaprzyjaźnioną gminą.
Przez 10 minionych lat w Stowarzyszeniu aktywnie działało wiele osób: Agnieszka Olszowska, Lucyna Dorula, Kazimiera Padula, Małgorzata Łabuda, Iwona Ogorzały, Bogumiła Ogorzały, , Sabina Dorula, Danuta Kaletka, w ostatnich czasach doszli nowi członkowie: Stanisława Pawlik, Marta Wąchała, Danuta i Wincenty Janus, Józefa Łabuda. Organizację wspierają sołtysi: Kazimierz Ptaśnik, Bożena Ogorzały i obecny Jan Tokarczyk. Stowarzyszenie współpracuje z OSP z Przysietnicy, Biblioteką i innymi Stowarzyszeniami na terenie gminy. Nadrzędnym jego celem jest kultywowanie tradycji Górali Nadpopradzkich, promowanie rodzimej kuchni, rozwój turystyki i aktywności, integracja międzypokoleniowa, aktywizacja seniorów. Stowarzyszenie bierze aktywny udział w Jarmarkach Starosądeckich, kiermaszach, i innych wydarzeniach kulturalnych na terenie powiatu. Zdobyło liczne nagrody. Pod szyldem Stowarzyszenia wydawana jest Gazeta Przysietnicka, oraz prowadzona jest strona internetowa Przysietnica.pl. Pod redakcją Kazimierza Gizickiego i Zofii Golonka. Do tej pory ukazało się 8 numerów od 2019 roku.
Jubileuszowa uroczystość została pięknie przygotowana przez obecną panią prezes Jolantę Łabudę, Zarząd Stowarzyszenia przy wsparciu członków zespołu Czarni Górale. Nagrodą była pełna sala gości, którzy wspólnie z członkami organizacji świętowali młody, ale jakże owocny jubileusz. Pyszny poczęstunek z popisowymi regionalnymi potrawami od kilku dni przygotowywali: Lucyna Dorula, Danuta Kaletka, Kazimiera Padula, Bogumiła Ogorzały, Danuta i Wincenty Janus, Stanisława Pawlik, Józefa Łabuda, Alina Ogorzały. Występ Czarnych Górali uświetnił uroczystość.
Dla Stowarzyszenia napłynęły liczne gratulacje i życzenia dalszej, owocnej działalności dającej radość nie tylko członkom, ale całej przysietnickiej społeczności. Organizacja ta pięknie wpisała się w kulturalny krajobraz Przysietnicy ubogacając życie w naszej wiosce(ZG).