...Biblioteka jako ,,trzecie miejsce”...
Treść
Warto jeszcze wrócić do historycznego dla Przysietnicy wydarzenia. Chociaż Biblioteka działała już od początku roku, to oficjalne otwarcie miało miejsce 11 czerwca 2021 roku także jeszcze w warunkach reżimu sanitarnego, które nakładało pewne ramy uroczystości. Na uroczystość przybyło wielu znakomitych gości, m.in. wicedyrektor Instytutu Książki w Warszawie prof. Krzysztof Koehler, sekretarz województwa Wojciech Piech, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie Jerzy Woźniakiewicz, Marek Kwiatkowski Starosta Nowosądecki, Antoni Duda poseł na Sejm RP VIII kadencji z małżonką, Maria Sosin wieloletnia dyrektor starosądeckiej biblioteki, Edward Ciągło członek zarządu Powiatu Nowosądeckiego, Przewodniczący Rady Miejskiej w Starym Sączu Andrzej Stawiarski, radni rady miejskiej, pracownicy biblioteki, przedstawiciele architektów i wykonawców.
Po przecięciu wstęgi wchodzącym do budynku gościom przygrywał nasz Zespół Bystro Kicora. Ks. Prałat Jan Wąchała uroczyście poświęcił Bibliotekę. Tomasz Wolak występem artystycznym na fortepianie w sali audiowizualnej rozpoczął oficjalne spotkanie. Gospodarzami uroczystości była Monika Jackowicz-Nowak dyrektor starosądeckiej biblioteki oraz burmistrz Jacek Lelek.
Nasi goście w swoich wystąpieniach wyrażali uznanie i podziw dla projektu nowej Biblioteki – można śmiało powiedzieć, ,,że robi wrażenie”.
Spośród wielu wypowiedzi tak znamienitych osobistości zapadł mi w pamięci głos dyrektora Jerzego Woźniakiewicza: Biblioteka jako ,,trzecie miejsce”. Koncepcja „trzeciego miejsca” została stworzona przez Ray’a Oldenburga, zdaniem którego życie każdego człowieka koncentruje się wokół trzech miejsc: domu, pracy i owego „trzeciego miejsca”. Dom to przestrzeń wspólnego funkcjonowania z najbliższymi osobami, miejsce najbardziej intymne, w którym czujemy się dobrze, bezpiecznie, pewnie. Praca stanowi miejsce realizacji ambicji zawodowych, pokonywania przeszkód i wyzwań. Natomiast „trzecie miejsce” to przestrzeń, w której spędzamy wolny czas i prowadzimy szeroko pojęte życie towarzyskie i społeczne, na neutralnym gruncie, gdzie w atmosferze wolnej od obowiązków domowych i zawodowych można spędzić miło czas, zrelaksować się, porozmawiać.
Idea ta przerodziła się w realizację inwestycji rozwoju bibliotek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, Priorytet 2,,Infrastruktura Bibliotek 2016-2020” ze środków finansowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Starosądecka Biblioteka z okazji zakończenia inwestycji i uroczystego otwarcia filii w Przysietnicy wydała promocyjny okolicznościowy folder, w którym w bardzo ciekawy sposób zachęca nas do odwiedzin: ,,Odwiedź nas otwieramy się dla Ciebie”.
Każda biblioteka ma swój indywidualny charakter i wiele do zaoferowania. Daje możliwość spotkania z ciekawymi ludźmi i rozwijania pasji. Spotkanie z drugim człowiekiem ubogaca. Współczesna biblioteka to także miejsce spotkań, tych małych, ze znajomymi, z sąsiadami (przy kawie i książce lub filmie) oraz tych dużych, z autorami, artystami, podróżnikami – jednym słowem ludźmi z pasją. Każde takie spotkanie ma ogromną wartość. W bibliotekach co roku odbywa się wiele spotkań autorskich, koncertów lub prelekcji. Spotykają się w nich również członkowie klubów dyskusyjnych, klubów rodziców, czy wspólnot sąsiedzkich. Czytelnicy mają możliwość poznać siebie nawzajem, nawiązać nowe relacje i spędzić miło czas. Oferta warsztatowa także jest bardzo rozbudowana i inna dla każdej placówki (warsztaty rękodzielnicze, artystyczne, literackie, kodowanie i programowanie, robotyka itd.).
Na zakończenie uroczystości w imieniu mieszkańców Przysietnicy gościom, przedstawicielom władz, instytucji dziękowali: Kazimierz Gizicki, Zofia Golonka, Jan Tokarczyk, Jerzy Sobczak, a panie ze Stowarzyszenia Górali Popradzkich przygotowały smaczny poczęstunek. (ZG)